Home –  Üldist – Lühiajaliste laenu liigid: kiirlaen, krediitkaart jne

Lühiajaliste laenu liigid: kiirlaen, krediitkaart jne

Lühiajalised laenud on laenud rahaliste kohustuste täitmiseks mõni päeva kuni aasta jooksul. Laenusaaja saab raha laenuandja käest oluliselt kiiremini kui keskmise või pika tähtajaga laenude puhul ja peab selle tagasi maksma lühema aja jooksul.

Lühiajaliste laenude liikideks on näiteks:

Kiirlaenud

Kiirlaen (ehk palgapäeva laen, nagu neid lääneriikides nimetatakse) on väike, lühiajaline tagatiseta laen. Neid laene on ka mõnikord nimetatud ka “rahalisteks ettemakseteks”, kuigi see mõiste võib rakenduda ka krediitkaardi või muu kokkulepitud krediidilimiidi alusel võetud laenule. Laenamisprotsessi käigus annab laenuandja saajale lühiajalise tagatiseta laenu, mis tuleb tagasi maksta laenusaaja järgmisel palgapäeval või mingi muu lühikese perioodi jooksul. Tavaliselt on need tagatiseta kiirlaenud, kuid toimub mingi töökoha olemasolu või sissetuleku kontrolli (näiteks töölepingu või pangaväljavõtte alusel), kuid mõned laenuandjad võivad selle vahele jätta.

Arvelduskrediit

Arvelduskrediit on USAs pangade poolt pakutav finantsteenus. Arvelduskrediit tekib siis, kui pangakontolt võetakse raha rohkem kui seal peal on ja kontojääk läheb alla nulli. Selles olukorras öeldakse konto kohta, et see “ületatud”. Kui on olemas eelnev kokkuleppe teenusepakkujaga arvelduskrediidi osa ja konto ületatakse maksimaalselt lubatud limiidi piires, siis üldjuhul makstakse intressi kokkulepitud määras.

Krediitkaart

Krediitkaart on maksekaart, mida väljastatakse kasutajatele maksevahendina. See võimaldab kaardi valdajal maksta oma ostude eest tema lubaduse alusel need rahasummad tagasi maksta. Kaardi väljaandja loob pöörleva konto ja annab tarbijale (või kasutajale) krediidiliini millest kasutaja võib laenata raha, et maksta kaupmehele või võtta endale raha sulas. Väiksemate ettevõtete rahastamine krediitkaardiga on lihtne ja toimiv lahendus.

Peamine kasu äri või ettevõtja jaoks on mugavus. Võrreldes deebetkaardi või tšekkidega, võimaldab krediitkaart teha kasutjale väikeseid lühiajalisi laene. Klient seejärel ei pea arvutama enne igat tehingut, kui palju on raha alles, niikaua kui kulutused kokku ei ületa maksimaalset krediidilimiiti kaardi peal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *